Klíšťata

Výskyt klíšťat

Rizikovými místy zvýšeného výskytu klíšťat jsou především listnaté a smíšené porosty, zejména jejich okraje zarostlé křovinami, dále různé strže a prohlubně v terénu zarostlé vegetací a břehy vodních toků a ploch. S výskytem klíšťat je třeba počítat i ve větších parkových komplexech a zahradách. Vlivem současných změn klimatu se doba výskytu prodlužuje od časného jara do pozdního podzimu. 

 

Klíšťata jsou přenašeči nemocí, především Lymské boreliózy a klíšťatové encefalitidy. 

 

Lymská borelióza (nedá se očkovat) - s odstupem několika týdnů může způsobit nejprve vyrážku, zduření mízních uzlin, později postižení srdce, obrnu lícního nervu, bolesti kloubů, potíže s oční rohovkou nebo chronickou únavu. Provází ji také úbytek svalů, potíže s pohybem a ochrnutí. 

Klíšťová encefalitida (dá se očkovat) - má rychlejší průběh, nejprve se projeví jako mírná viróza a po týdnu po jejím odeznění mnohem silnější - bolestmi hlavy, citlivostí na světlo, vysokými horečkami, závratěmi, malátností, třesem; může ji provázet ztráta soustředění, ochrnutí nervů nebo upadání do bezvědomí. 

 

Prevence

Při  pohybu v oblasti s výskytem klíšťat je vhodné nosit dlouhé kalhoty z hladké světlé látky (je tak šance, že klíště setřeseme, nebo zpozorujeme ještě před tím, než se zakousne). Na takovéto kalhoty s gumou u kotníků, nebo nohavicemi zastrčenými do ponožek je vhodné aplikovat od kolen níže repelentní přípravky. Omezit sedání (lehání) a raději volit pohyb po cestách před vysokou trávou. Při chůzi občas prohlédnout spodní část nohou a eventuelně sejmout zachycená klíšťata.

         

 

Pokud nosíte krátké rukávy a nohavice a pokožka nesnese repelent nabízejí se antialergické návleky na zápěstí a kotníky odpuzující klíšťata od firmy Jitex. 

Po příchodu

Opatrně svléknout oblečení a raději hned dát vyprat. Vysprchovat a pečlivě prohlédnout celé tělo, zejména podkolenní jamky, třísla, podpaždí, za ušima u dětí i na hlavě (ve vlasech). Klíšťata se mohou přichytit kdekoliv, včetně intimních míst, prohlídka musí být proto důkladná. Obdobnou prohlídku je vhodné provést i následující ráno, na přisáté klíště může upozornit svědění.

 

Odstranění klíštěte

Čím dříve se nalezené klíště odstraní, tím je menší možnost nákazy.

Virus encefalitidy se vyskytuje ve slinných žlázách, ale borelie se nachází ve střevech klíšťat. To znamená, že virus encefalitidy se do těla hostitele dostává okamžitě po přisátí, zatímco borelie až později. Proto se riziko přenosu boreliózy dá snížit co nejrychlejším odstraněním klíštěte. Nejlepší metodou odstranění je, chytnout ho jemně pinzetou za hlavičku, ne za zadeček (podpořili bychom tím snadnější přechod borelií do rány. Klíště je dobré vytahovat v gumových rukavicích s použitím pinzety kývavým pohybem ze strany na stranu. Kroužení není žádoucí, neboť klíště do kůže není zašroubováno, ale zakousnuto jako kleště a mohli bychom ho tak rozdrtit nebo roztrhnout.

 

Lékárny nabízejí sady k odstranění klíšťat. Balení je skladné, vodotěsné a obsahuje vše potřebné včetně desinfekce. 

Ranku po klíštěti vydezinfikujte, např. Jodisolem, pokud v ní zůstanou kusadla, tělo se s nimi vypořádá obdobně jako se třískou. Ranku sledujte, bude pár dní svědit, to je normální. Když se vám však kolem ní nebo i jinde na těle udělá červená skvrna s vybledlým středem, může to být známka nákazy lymskou boreliózou. Při jakékoliv neobvyklé reakci vyhledejte lékaře (mírná viróza, bolesti hlavy a kloubů spojené s teplotou a malátností, tedy příznaky podobné chřipce). Případné poruchy spánku, mohou signalizovat nákazu klíšťovou encefalitidou. Zanedbaná nemoc postupně přechází do vyššího, chronického stadia a může zanechat i trvalé potíže.

Ixoderm 
je nový desinfekční přípravek, který po nanesení klíště kompletně obalí, následně ztuhne a umožní šetrné vyjmutí za pomocí přiložených kleštiček. Klíště se později zcela rozloží.

Působení přípravku po 1 minutě od aplikace

Fáze zneškodnění klíštěte

Použití oleje či krému zvyšuje riziko nákazy!

 

Likvidace klíštěte

Klíště zabalte do toaletního papíru nebo do ubrousku a spláchněte do toalety. V přírodě ho můžete zahrabat do země. Jakmile se vám podaří klíště sundat, buďte opatrní i u jeho likvidace. Nerozšlapujte ho, nedrťte mezi nehty a raději ani nepalte.

 

Očkování proti klíšťové encefalitidě

V současnosti jsou k dispozici očkovací vakcíny jako Encepur, Encepur K, nebo FSME-Immun (mezi 1 - 16 rokem). Princip těchto látek je založen na podání mrtvého inaktivovaného viru encefalitidy. Vakcína se podává ve třech dávkách. První dávku je ideální aplikovat v zimním období, ještě před vypuknutím aktivity klíšťat. Druhá dávka se podává po jednom až třech měsících a třetí za devět měsíců až rok po dávce druhé.

V případě, že očkování neproběhne s dostatečným předstihem již v zimě, je možné využít i alternativní metodu tzv. zrychleného očkování, kdy se druhá dávka aplikuje již po dvou týdnech od první vakcinace. Tyto dvě dávky zajistí očkovanému krátkodobou ochranu před klíšťovou encefalitidou, jedná se přibližně o šest až dvanáct měsíců. Pro získání ochrany dlouhodobého rázu se podá třetí dávka opět po devíti až dvanácti měsících.

Nejkratší možnou variantou je podání druhé dávky již po sedmi dnech a třetí dávky po dvou týdnech. Kompletní přeočkování se doporučuje po třech až pěti letech od první kompletní vakcinace.

 

Použité zdroje článku: www.rodina.cz, www.ochranaprotiklistatum.cz, www.babyweb.cz, www.kliste.cz, www.ixoderm.cz

http://www.youtube.com/watch?v=RUPrYMkD5TY&feature=player_embedded

Sorry, you need to install flash to see this content.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer